ממזרח תבוא הבשורה

ממזרח תבוא הבשורה

האביב הערבי, נדידת העמים והעיסוק בפליטים, שרובם המכריע ממדינות ערב, מסבים בשנים האחרונות את תשומת ליבם של מעצבי האופנה והמוצר, המשיקים עונה אחר עונה פריטים שעוצבו בהשראתם. הפליטים שנאלצים לשאת על גבם מספר מצומצם של פריטים בלבד, דואגים להתעטף בשמיכת פרווה או צמר שיהוו פריט לבוש ביום ויסייעו לחמם את הלילות הקרים במסע הארוך. יש מי שקושר את חזרתה של הפרווה לקולבי הבגדים, גם אם בגרסתה הסינטטית, לשימוש שעושים בה הפליטים.

 

east1

צמר ופרווה. רשת IDdesign.

 

לצד השימוש החומרי, נרשמת השפעה ניכרת גם באשר לניראות – זקנים עבותים שהיו נחלתם של מוסלמים קיצונים בלבד הפכו להיות מנת חלקו של כל היפסטר המחשיב את עצמו. יש מי שטוען שהזקנים הם תוצר של תהליכים מיגדריים אחרים, בהם בימים של שיוויון בין המינים הגבר חושש לאבד מגבריותו ובאמצעות הזקן הוא מצליח לבדל עצמו מהאישה, אך נדמה שההתחזקות שלהם בנוף המקומי והבינלאומי מתחברת באופן טבעי יותר למתרחש בעניין הזה בעולם. כמו הזקנים גם הבורקות קבלו תוקף וביססו לעצמן אזור נכבד במלתחה.

 

east2

הזקנים  – מחממים? מביעים סגנון? השראות מזרחיות? מבדלים מיגדרית?  צילום: Shutterstock.

 

דולצ'ה וגבנה היה מהמותגים הראשונים ששילב כיסויי ראש אופנתיים בקולקציות האופנה שלו ואחריו נסחפו מעצבים רבים נוספים. את כיסוי הראש האופנתי, במטפחות יוקרתיות חשפו ראשיהן של ג'קי קנדי, תלמה ולואיז ואיקוניות נוספות, וכעת השפעת המעצבים מכיסוי הראש של הנשים המוסלמיות, מעניק למטפחת הראש תוקף מחודש.

 

east3

האביב הערבי ונדידת העמים העניקו תוקף מחודש לכיסויי הראש. צילום: shutterstock.

 

east4

הבורקה נוכחת על מסלולי התצוגה. מתוך שבועות האופנה בעולם. צילום: shutterstock.